Jak správně vybrat hokejku?

Dnes se podíváme na to, jak správně zvolit hokejku. Už dávno to totiž není jen o tom, aby se nám hokejka líbila. Pojďme si projít parametry jako je flex, zahnutí, správná výška, nebo bod ohybu. Důležité parametry hráče pro správný výběr jsou potom výška a váha.
Publikováno: 2. 7. 2020 14:00

Dnes se podíváme na to, jak správně zvolit hokejku. Už dávno to totiž není jen o tom, aby se nám hokejka líbila. Pojďme si projít parametry jako je flex, zahnutí, správná výška, nebo bod ohybu. Důležité parametry hráče pro správný výběr jsou potom výška a váha.

FLEX – tvrdost hokejky

Nejdůležitějším, a také základním, faktorem pro správný výběr hokejky je její tvrdost. Nelze obecně říci, který hráč musí mít jaký flex. V tabulce níže můžeme vidět rozdělení dle výšky, dle kterého je patrné rozdělení do jakýchsi zón. Zde přichází od akce i druhý faktor, kterým je váha, respektive síla hráče. Pro příklad si uveďme 180 cm vysokého hráče, u kterého se můžeme bavit o rozpětí flexu 80 až 95. Základně bychom odečetli 100cm, a vyšel by nám přibližně správný flex. Pozor ale musíme dát na to, že 180cm vysoký hráč může mít 75, ale i 95 kilo. Obecným vzorcem pro doporučení výběru flexu je průměr váhy a výšky – 100, tedy 180 cm a 80 kg = flex 80. 180 cm, 95 kg = flex 87,5.

 

Zahnutí čepele

Zahnutí čepele je dalším parametrem, který ovšem není takovým oříškem z hlediska doporučení. Správné zahnutí si, podobně jako třeba žlab při broušení bruslí, musí každý hráč najít sám. Nejčastějším zahnutím, které se používá i u dětských holí, kde není výběr takový, jako u dospělých, je P29 (CCM), PS119 (Winnwell), PP26 (Sher-wood). U zahnutí se nejčastěji mění zatočení špičky, nebo její otevření. Níže je tabulkový přehled možností zahnutí u holí Winnwell.

Správná výška

Pro správnou výšku je orientačním bodem brada, nebo nos. Na boso nebo v botách, by měla hokejka hráčovi dosahovat přibližně do výše nosu. V případě, kdy hráč stojí na bruslích, a je pochopitelně vyšší, se tento bod posouvá k bradě. U malých hokejistů je možné brát v potaz rychlý růst, ale není vhodné nechávat hůl delší o více než 3-5 cm. U dospělých hráčů se může délka lišit u obránce, který bude mít přirozeně hůl delší, nebo u šikovného útočníka, který může využít hokejku kratší. Pozor musíme dát při řezání, nebo naopak nastavování hokejky, protože musíme počítat se změnou flexu. U většiny holí už bývá tato změna po seříznutí naznačena. Pokud 60 palcovou hůl s flexem 85 zkrátíme o 2 palce, výsledný flex bude 88. Obecně se dá říci, že co 2 palce, to 3 body flexu navíc.

Bod ohybu – kick point

Dalším parametrem, který ovšem jednoznačně můžeme označit za parametr, který poznají jen pokročilí hráči, je parametr bodu ohybu, tzv. kick point. Ten určuje bod, kde se tuhá část hole mění v pružnou, která přenáší sílu hráče do kotouče. Zde se dostáváme k časté otázce zákazníků. Jaký je rozdíl mezi Ribcore, Jetspeed, nebo Super Tacks? Právě v bodu ohybu.

Low kick point se používá u holí Ribcore a využijí ho především hráči, kteří často střílí zápěstím a potřebují, aby puk opustil čepel co nejrychleji v co nejkratším nápřahu.

Jemu podobný je hybrid kick point, který má bod ohybu ještě i mezi rukami a umožní tak při řádném nápřahu rychlou střelu. Tento systém je použit v holích Jetspeed a je jakýmsi univerzálem.

Mid kick point je potom záležitost řady Super Tacks, kterou doporučujeme především silovým hráčům. Tuhá spodní část hole je ideální pro golfové údery a střely z první.

Správná volba a nejlepší výběr

Tak a teď když už víme, jakou vybrat hůl, zbývá vybrat správný obchod. Společnost Hejduksport je výhradním dovozcem značky WINNWELL nebo Sher-wood, díky úzké spolupráci, pokrýváme i celý sortiment holí CCM. Díky více než 20 letým zkušenostem v oboru hokejové výstroje, je jednoznačně tou správnou volbou, pro nákup, nebo třeba jen konzultaci. Těšíme se na tebe na www.hejduksport.cz nebo na prodejnách v Hradci Králové a Chrudimi.

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
ask expert
Zeptejte se experta na hokej
Jsme online Po–Pá: 08:00 – 16:00
Václav Novák
Produktový specialista
Hradec Králové
Kontakt na pobočku
Chrudim
Kontakt na pobočku
Kontaktujte nás