Tepelné tvarování bruslí

Začátek sezóny - zkoušení a zvykání si na novou výstroj. Každý hokejista potvrdí, že největší problémy bývají s bruslemi. Otlačené kotníky z nových bruslí straší snad každého. Velkým pomocníkem s tímto problémem je speciální horkovzdušná pec, ve které je možné brusle vytvarovat/nahřát. Brusle se nahřívají ve speciálních horkovzdušných pecích (Skate Oven), které dodává výrobce. Lze je nahřát také doma v klasické horkovzdušné troubě. Doporučujeme však volit spíše první variantu nahřívání, tedy speciální pec. Možnost nahřívání umožňují pouze vyšší modely bruslí (bývá uvedeno potvrzení od výrobce). U bruslí, které nejsou určeny pro tepelné tvarování, by mohlo dojít k nenávratnému poškození.

K čemu je nahřívání vlastně dobré? Profesionální a poloprofesionální modely bruslí mají velmi pevné a vyztužené konstrukce bot, což působí velké otlaky a odřeniny. Brusle mají v oblasti kotníků gelové polštářky, které se po nahřátí vytvarují podle Vašich kotníků. Výrazně tak ovlivní a usnadní adaptaci nohy na nové brusle.

Postup nahřívání bruslí

Do předem vyhřáté trouby vložíme brusle (bez vložek, pozor také na tkaničky – nenahřívejte brusle s voskovými tkaničkami) a necháme 3 minuty nahřát. Po uplynutí této doby vrátíme vložky zpět do bruslí a zavážeme pevně na nohu hráče. Důležité je utahovat tkaničky směrem do stran! Nikdy ne nahoru! Nahřátá očka by se mohla poškodit. V zavázaných bruslích se hráč postaví, nepokrčuje nohy, nechodí! V této pozici vydrží přibližně 5 minut, dalších 5 minut bude hráč v bruslích sedět. Po uplynutí vytáhneme tkaničky z posledních 3 oček, aby hráč mohl lehce vytáhnout nohu a nezdeformoval nově vytvarované gelové polštářky. Brusle necháme nějaký čas důkladně vychladnout a máme hotovo.

Názory, že tepelné tvarování je zbytečné nebo dokonce, že může brusle poškodit, jsou nepravdivé. Při správném zacházení se brusle při „zapékání“ neničí! Pokud by tepelné tvarování bruslím škodilo, výrobce by tuto možnost nenabízel! Doporučujeme však nejdříve brusle vyzkoušet na ledové ploše a až v případě výskytu problémů a puchýřů sáhnout po variantě nahřátí bruslí. 

Nahřívání bruslí provádíme na naší prodejně v Hradci Králové. Pokud máte nové brusle, které potřebujete nahřát, stačí se u nás stavit. Nahřívání zabere přibližně 20 minut. Brusle koupené v našich prodejnách nahříváme ZDARMA, ostatní za 250 Kč.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
ask expert
Zeptejte se experta na hokej
Jsme online Po–Pá: 08:00 – 16:00
Václav Novák
Produktový specialista
Hradec Králové
Kontakt na pobočku
Chrudim
Kontakt na pobočku
Kontaktujte nás